تبلیغات
"انجمن علمی تخصصی اقتصاد" - مجلس بودجه یارانه‌ها را كاهش داد
دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مجلس بودجه یارانه‌ها را كاهش داد
اخبار,اخبار اقتصادی , پرداخت یارانه
بررسی‌ها نشان می‌دهد پرداخت یارانه به ٣٦ میلیون ایرانی قطعی است

روز گذشته كمیسیون تلفیق یكی از مهم‌ترین تصمیمات بودجه‌ای سال ٩٤ را گرفت. این كمیسیون در جریان بررسی لایحه بودجه ٩٤؛ به تعیین تكلیف تبصره ٢١ لایحه بودجه در مورد هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و چهار گروه را برای دریافت یارانه نقدی و غیرنقدی در سال آینده مشخص كرد....

روز گذشته كمیسیون تلفیق یكی از مهم‌ترین تصمیمات بودجه‌ای سال ٩٤ را گرفت. این كمیسیون در جریان بررسی لایحه بودجه ٩٤؛ به تعیین تكلیف تبصره ٢١ لایحه بودجه در مورد هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و چهار گروه را برای دریافت یارانه نقدی و غیرنقدی در سال آینده مشخص كرد.

 به این ترتیب نماینده‌های مجلس در كمیسیون تلفیق مصوب كردند كه میزان یارانه‌های نقدی تخصیص یافته به مردم از ٤٢ هزار میلیارد تومان به ٣٧ هزار میلیارد تومان كاهش یابد.

در صورت تصویب نهایی مجلس این یارانه تنها می‌تواند بین چهار گروه خانوارهای تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی، عشایر و خانوارهای ساكن روستاها، كلیه بازنشستگان كشوری و تامین اجتماعی مشروط به اینكه حداكثر مستمری تا ٥/٢ میلیون باشد و كلیه خانوارهایی كه برای سازمان هدفمندی احراز شده و درآمد ماهانه آنها زیر ٥/٢ میلیون تومان است، پرداخت می‌شود.

به نظر می‌رسد مجلس كه طی هفته‌های گذشته بارها بر حذف یارانه‌بگیران پردرآمد توسط دولت اصرار می‌ورزید با این مصوبه قصد دارد تا دولت را مجاب به حذف تعداد یارانه‌بگیران خود كند چرا كه با كاهش اعتبارات لازم برای پرداخت یارانه دولتی، دولت تنها دو گزینه پیش روی خود دارد. یكی اینكه تعدادی از یارانه‌بگیران را حذف كند كه این همان خواست مجلسی‌ها برای حذف یارانه‌بگیران پردرآمد بوده است: موضوعی كه پیش از این نیز بارها از سوی دولت عنوان شد و حتی در مقاطع مختلف چه در دولت محمود احمدی‌نژاد و چه در دولت یازدهم حكایت از قصد دولت برای حذف ٢٠ میلیون نفر از یارانه‌بگیران در این قالب داشت. حال اینكه این اعداد تا چه حد منطقی و قابل اجرا باشد جای شك و ابهام را باقی می‌گذارد.

 البته دولت یازدهم در همان ابتدای روی كار آمدن با برقراری كمپین «حذف یارانه» سعی كرد تا قشر پردرآمد را مجاب كند كه به نفع دهك‌های كم درآمد كشور خود از دریافت یارانه انصراف دهند اما این روال تنها موجب شد تا مدیران و كابینه دولت و برخی مدیران و هنرمندان از دریافت یارانه انصراف دهند كه این كمپین نیز تنها ٢ میلیون و ٤٠٠ هزار نفر را از دریافت یارانه حذف كرد.

این كمپین به خوبی به دولتمردان یازدهم نشان داد كه اگر می‌خواهند تصمیمی برای حذف یارانه‌بگیران بگیرند باید از اهرم‌های دولتی خود استفاده كنند چرا كه هیچ یك از یارانه‌بگیران هفتاد و چند میلیونی كشور حاضر نیستند خود را معاف از دریافت یارانه بدانند.

در عین حال بررسی تعداد یارانه‌بگیرها نشان داد كه ٥٠٠ هزار نفر مرده از دولت قبل ٩٠٠میلیارد تومان یارانه گرفته‌اند و در عین حال آمارها نشان داد كه یك میلیون نفر بیش از جمعیت كشور به عنوان یارانه‌بگیر معرفی شده بودند كه این آمارها به خوبی بازنگری در تعداد یارانه‌بگیران را تایید می‌كند.

 موضوعی كه ظاهرا نماینده‌های مجلس به آن توجه خاصی دارند و در جریان تصویب مصوبات روز گذشته خود با در نظر گرفتن همین موضوعات دست دولت را در پوست گردویی گذارشتند تا مجاب شود از تعداد یارانه‌بگیران كم كند.

با این شرایط اگر دولت نخواهد یارانه‌بگیران خود را كاهش دهد، دو راه دارد یا باید اعتبار تخصیصی مجلسی‌ها را به تعداد یارانه‌بگیران تقسیم كند كه در این صورت مبلغ یارانه تخصیصی به هر یارانه‌بگیر از رقم ٤٥٥٠٠ تومان كاهش خواهد یافت، كه این امر با توجه به نرخ تورم و مطالبات مردمی تبعات مناسبی را برای دولت به همراه ندارد.

در عین حال اگر دولت بخواهد همان یارانه ٤٥٥٠٠ تومانی‌اش را به یارانه‌بگیرانش بدهد باید مابه‌التفاوت ٣٧ هزار میلیارد تومان تا ٤٢ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی‌اش تامین كند كه با توجه به قیمت نفت و كسری بودجه دولت و حجم فعالیت‌های دولتی بعید به نظر می‌رسد دولت بخواهد چنین ریسكی را در این شرایط انجام دهد.

به این ترتیب چنانچه دولت بخواهد از تعداد یارانه‌بگیران خود كاهش دهد، تا بتواند همین اعتبار ٣٧ هزار میلیارد تومانی را به همان میزان ٤٥٥٠٠ تومانی قانونی به یارانه‌بگیران خود بدهد، طبق تصویب مجلسی‌ها دولت موظف است به ٤ میلیون نفر عضو بهزیستی، ٥/٤ میلیون نفر عضو كمیته امداد، ٢٢ میلیون نفر جمعیت روستایی و در نهایت به ٤ میلیون و ٤٩١ هزار نفر بازنشسته خود یارانه ٤٥ هزار ٥٠٠ تومانی بدهد. به این ترتیب دولت تنها می‌تواند از چهارمین گروه یارانه‌بگیران خود تغییر ایجاد كند. 

به این ترتیب از مجموع ٧٦ میلیون نفر یارانه‌بگیر دولتی ٢/٣٦ میلیون نفر بر اساس سه گروه نخست یارانه می‌گیرند و دولت باید از میان ٤٠ میلیون نفر یارانه‌بگیر حاضر در گروه چهارم را برای كاهش تعداد یارانه‌بگیران مد نظر قرار دهد. آنها كه در این گروه بیش از ٥/٢ میلیون تومان درآمد دارند سال آینده یارانه نخواهند گرفت.

بر این اساس با توجه به این آمار به نظر می‌رسد دولت در سال جدید روال جدیدی را برای شناسایی گروه چهارم در نظر خواهد گرفت. پیش از این‌بارها اعلام شد كه ١٠ الی ١٥ درصد از جمعیت یارانه‌بگیر جزو گروه پردرآمد محسوب می‌شوند كه به سهولت قابل حذف هستند به این ترتیب دولت می‌تواند به راحتی شش میلیون و ١٥٠ هزار نفر از این ٤١ میلیون نفر را با این روش عنوان شده خود حذف كند.

بنا به گفته محمد مهدی مفتح، سخنگوی كمیسیون تلفیق مقرر شد، از محل صرفه‌جویی حذف خانوارهای پردرآمد، اعتبار آن در هر استان به بنگاه‌های تولیدی همان استان و ایجاد اشتغال مولد اختصاص یابد. یارانه نقدی همان ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان خواهد بود و خانوارهای یارانه‌بگیر می‌توانند به جای دریافت یارانه نقدی، یارانه سود تسهیلات مسكن تا یك و نیم برابر یارانه نقدی بگیرند.

به گفته سخنگوی تلفیق بودجه، درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده ٤٨ هزار میلیارد تومان است. ٥ هزار میلیارد تومان برای تولید، حمل و نقل عمومی، بهینه‌سازی مصرف انرژی، واحدهای تولیدی، خدماتی و مسكونی اختصاص می‌یابد. ١٠ درصد از درآمد هدفمندی كه ٤/٨ هزار میلیارد تومان است، در بخش بهداشت و درمان هزینه خواهد شد.

وی همچنین در مورد سایر مصوبات این كمیسیون گفته است: «كمیسیون تلفیق در رابطه با مسائل مهم به نظر دولت توجه زیاد دارد، زیرا باید این موضوع عملیاتی شود و اطلاعات اجرایی و ریز آن در دست دولت است و در صورتی كه دولت معتقد به این موضوع باشد، می‌توان آن را به خوبی اجرا كرد، در غیر این صورت با مشكل مواجه خواهد شد. آنچه در كمیسیون تلفیق تصویب شد، مورد تایید نماینده دولت كه سخنگو و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور است، بود و در حقیقت پیشنهاد كمیسیون برنامه و بودجه مورد تایید قرار گرفت و نماینده دولت نیز آن  را به صراحت تایید كرد.

سخنگوی كمیسیون تلفیق با اشاره به اینكه ٢/١ هزار میلیارد تومان برای یارانه تسهیلات مسكن تخصیص یافت كه برای خانوارهای آسیب‌پذیر روستایی، مسكن مهر، سكونتگاه‌های حاشیه شهرها و ساماندهی مسكن بافت فرسوده خواهد بود،گفت جابه‌جایی تا ١٠ درصد در این ردیف‌های بودجه بلامانع است، همچنین ١٠٠ درصد درآمد از محل افزایش برق در سال ٩٣ و ٩٤ تا مبلغ ٧ هزار میلیارد تومان به صنعت برق اختصاص می‌یابد.

مفتح به دیگر مصوبات كمیسیون تلفیق اشاره كرد و افزود: وزارت ارتباطات مكلف شد، با مشاركت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، فیبر نوری در حوزه خارجی اقدام كند، تا سهم مناسب از بازار پهنای باند منطقه را كسب كند.

سناریوی اول
 اگر دولت نتواند تعداد كسانی را كه بیش از ٥/٢ میلیون نفر درآمد دارند شناسایی كند و قصد پرداخت یارانه به تمامی مردم را داشته باشد مجبور است به كاهش مبلغ یارانه نقدی از ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان تن دهد كه این اقدام مغایر با مصوبه مجلس خواهد بود. پیش از این نیز نوبخت و سایر مقامات دولتی و نمایندگان مجلس بر تغییر نیافتن رقم یارانه نقدی در سال آینده تاكید كرده‌اند. پرداخت به تمامی جمعیت یارانه‌بگیر نیازمند كاهش رقم یارانه نقدی از ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومان است.

سناریوی دوم
 دولت می‌تواند به ازای بودجه حذف شده نسبت به كاهش جمعیت یارانه‌بگیر اقدام كند. ریزش ٥٠٠٠ میلیارد تومانی منابع توزیعی برای یارانه نقدی نشان می‌دهد كه دولت برای توازن هزینه‌ای در این بخش در سال آینده باید یارانه حدود ٩ میلیون نفر را حذف كند تا توان پرداخت یارانه نقدی ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومانی تا انتهای سال را با همین ٣٧ هزار میلیارد تومان داشته باشد. به این ترتیب جمعیت یارانه‌بگیر باید به كمتر از ٦٧ میلیون نفر كاهش یابد

نكته
اظهارات مردم درباره متوسط درآمدهای‌شان با آمارهای ارایه شده از سوی مراكز رسمی تفاوت‌های فراوانی دارد. در حالی كه بیش از ٩٠ درصد متقاضیان یارانه در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها درآمدهای‌شان را كمتر از یك میلیون تومان در ماه اعلام كرده‌اند، بانك مركزی متوسط درآمدهای خانوار شهری ایرانی را در سال گذشته دو میلیون و ٣٠٧ هزار تومان در ماه برآورد كرد. این مبلغ درآمدهای پولی و غیرپولی خانوار را تشكیل می‌دهد.

بنا بر اعلام بانك مركزی، ٦٩ درصد از این مبلغ را درآمد پولی تشكیل می‌دهد این بدان معناست كه متوسط درآمد پولی خانوار شهری در سال گذشته یك میلیون و ٥٩٦ هزار و ٥٨٢ هزار تومان بوده است.

مبنای تشخیص میزان درآمدهای خانوار برای حذف برخورداران چه خواهد بود؟ مكانیزم‌های لازم برای تشخیص درآمدها و دارایی‌های خانوارها در دسترس نیست. در حالی كه وزیر امور اقتصادی و دارایی پیش از این اعلام كرده است كه امكان حذف ٣٠ میلیون نفر از یارانه‌بگیران وجود دارد بعدها این اقدام را پرریسك و خطادار خواند و رقم را به ١٠ میلیون نفر كاهش داد.

تاكنون طرح‌های مختلفی برای ایجاد یك بانك اطلاعاتی در دستور كار قرار گرفته است. اولین اقدام خوشه‌بندی بود كه بعدها رییس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد خواستار آن شد مردم نتایج خوشه‌بندی را فراموش كنند. اقدام دوم، در قالب فاز دوم هدفمندی صورت گفت كه به ریزش دو میلیون و ٤٠٠ هزار نفر از یارانه‌بگیران منجر شد.

اقدام عملی سوم، مصوبه كنونی مجلس مبنی بر حذف كسانی است كه بیش از دو میلیون و ٥٠٠ هزار تومان درآمد دارند كه هنوز مشخص نیست. بررسی وضعیت درآمدی و هزینه‌ای خانوار‌ها در كشور نشان می‌دهد میزان كسری بودجه خانوار ایرانی در هشت سال گذشته دایما رو به افزایش بوده است و رقم كسری از ماهی چهار هزار تومان در سال ١٣٨٤ به ١١٦ هزار تومان در سال گذشته افزایش یافته است.
اخبار اقتصادی - روزنامه اعتمادمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
مهرسا چهارشنبه 1393/11/15 14:04
سلام
مطالبت خیلی قشنگه
ممنون که زحمت میکشی
اهل دوستی هستی؟؟
یه عالمه دوست منتظرتن...
یه سز بهم بزن...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر