تبلیغات
"انجمن علمی تخصصی اقتصاد" - مکتب کلاسیک: مدیریت علمی
دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مکتب کلاسیک: مدیریت علمی
جستجو در جهت یافتن روش های اثربخش و کارا در سازمانها، موجب ظهور مکتبی در مدیریت شد که بعدها با نام مکتب کلاسیک مدیریت شناخته شد. از ثمرات این مکتب، تدوین مدیریت علمیscientific management  به دست فردریک تیلور F.taylor می باشد بنابراین بی تردید، تیلور بیشترین سهم را در پیشرفت و گسترش مدیریت علمی دارد . وی مهندس مکانیک بود که سمت مهمی در مدیریت صنایع فولاد و فلز بر عهده داشت . فردیک تیلور مطالعات خود را در زمینه زمانسنجی و حرکت سنجی انجام داد مشهورترین تجربه وی با جابجایی مواد در کارخانه ذوب اهن سر و کار داشت که توسط افراد به وسیله بیل انجام می شد. تیلور ادعا نمی کند که مبتکر این نهضت و حرکت بوده است , او می گوید : مدیریت علمی حاصل کار یک صد نفر یا بیشتر بوده و فرایندی است که هر یک از ما سهم کوچکی را در کل جریان آن بر عهده داریم ... اما با این وجود , تیلور نخستین فردی بود که توضیح و بیان کامل و مناسبی را از مدیریت علمی عرضه داشت.
ادامه در پیوست...

جستجو در جهت یافتن روش های اثربخش و کارا در سازمانها، موجب ظهور مکتبی در مدیریت شد که بعدها با نام مکتب کلاسیک مدیریت شناخته شد. از ثمرات این مکتب، تدوین مدیریت علمیscientific management  به دست فردریک تیلور F.taylor می باشد بنابراین بی تردید، تیلور بیشترین سهم را در پیشرفت و گسترش مدیریت علمی دارد . وی مهندس مکانیک بود که سمت مهمی در مدیریت صنایع فولاد و فلز بر عهده داشت . فردیک تیلور مطالعات خود را در زمینه زمانسنجی و حرکت سنجی انجام داد مشهورترین تجربه وی با جابجایی مواد در کارخانه ذوب اهن سر و کار داشت که توسط افراد به وسیله بیل انجام می شد. تیلور ادعا نمی کند که مبتکر این نهضت و حرکت بوده است , او می گوید : مدیریت علمی حاصل کار یک صد نفر یا بیشتر بوده و فرایندی است که هر یک از ما سهم کوچکی را در کل جریان آن بر عهده داریم ... اما با این وجود , تیلور نخستین فردی بود که توضیح و بیان کامل و مناسبی را از مدیریت علمی عرضه داشت. در واقع این تیلور بود که یک قالب و چارچوب عملی و کلی را پدید آورد به گونه ای که این نظام به اصطلاح شفاف و واضح به خوبی مورد پذیرش و استفاده قرار گرفت. این مکتب بر نگرش سازمانی بر مبنای تقسیم کار و تخصص , با توجه بر سلسله مراتب اداری تاکید دارد . کلاسیکها سازمان را سیستمی باز در نظر نمی گرفتند و مدیران گمان می کردند که آنچه برای مدیریت خوب است برای کارگران نیز خوب خواهد بود و تولید بیشتر منجر به سود بیشتر می شود این تصور بر این اساس بود که پرداخت اضافی به کارکنان موجب رضایت خاطر آنان و افزایش میزان تولید می شود . عوامل انسانی محیط کار شناخته نشده و روابط رسمی بر مبنای سازمان رسمی مورد توجه است . در مکتب کلاسیک به بهبود روشهای انجام کار , ساده کردن , جلوگیری از ایجاد خستگی در کارگران , سرعت بخشیدن به انجام وظایف و در نتیجه افزایش میزان تولید اهمیت داده می شود . از دیگرنظریات مهم و اساسی در این مکتب زمان سنجی time study یا در واقع تعیین زمان انجام کار , با در نظر گرفتن عوامل مرتبط با آن , مورد نظر بوده است که امروزه نیز از آن استفاده می شود . تیلور ویژگی های بارز مدیریت علمی را به صورت زیر خلاصه می کند:
1 – علم به جای راه تجربی                           
2 – هماهنگی به جای افتراق                  
3 – همکاری گروهی به جای فرد گرایی
4 حداکثر تولید به جای محدودیت تولید   
5
پرورش و ترغیب هر یک از کارکنان در جهت کسب حداکثر کارایی و پیشرفت فردی
تیلور کتاب اصول مدیریت علمی را منتشر کرد و در این کتاب متذکر گردید که بهتر آن است که هدف اصلی مدیریت به حداکثر رساندن کامیابی کارفرما و کارمند باشد. تیلور 4 اصل ذیل را به عنوان اصول مدیریت علمی پیشنهاد کرد:
1 - علمی کردن فعالیتهای هر شغل شامل تدوین قوانین حرکت، استاندار کردن انجام کارها و ایجاد شرایط مناسب کاری
2 - انتخاب دقیق کارکنان دارای تواناییهای مناسب برای هر شغل
3 - اموزش دقیق کارکنان انتخابی و فراهم کردن انگیزه های مناسب برای جلب همکاری آنان به انجام علمی کار.
4 - حمایت از کارکنان از طریق برنامه ریزی کردن کار آنها و هموار کردن راه انجام کار
تیلور کوشید تا با استفاده از فنون علمی، بهره وری افراد را بهبود بخشد و در این راه نیز موفق بود. بدین لحاظ او سزاوار عنوان " پدر مدیریت علمی " می باشد.

منابع
مبانی سازمان، رضائیان، علیمرتبط با: اقتصادی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
BHW جمعه 1396/01/11 10:56
No matter if some one searches for his vital thing, thus
he/she desires to be available that in detail, so that thing is maintained over here.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر