تبلیغات
"انجمن علمی تخصصی اقتصاد" - مكتب كینز Keynes School
دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مكتب كینز Keynes School

منظور از مكتب كینز، مجموعه عقایدی است كه به پیروی از تفكر كینز به‌پا خواست از آن‌جا که عقاید کینز، جهان را از بحران اقتصادی نجات داد و هیچ کتابی به اندازه کتاب "نظریه عمومی" کینز متناسب با نیازهای زمان خود نبود، کینز به‌عنوان بنیان‌گذار "علم اقتصاد جدید" معروف شد و عقاید وی به "انقلاب کینزی" معروف گشته و پایه‌های اقتصادی و اجتماعی مکتب جدیدی با نام "مکتب کینزی" گردید
مكاتب اقتصادی مرتبط با كینز را در قالب سه مكتب مورد بحث قرار می‌دهند؛ که معمولا مرز بین این سه مکتب خیلی شفاف نیست.
1. مكتب كینزی‌های اولیه و یا ارتدوكس
2. مكتب بعداز كینز
3. مكتب كینزی‌های جدید.
 
شرح حال جان مینارد كینز John Maynard Keynes
در 5 ژوئن سال 1883در كمبریج به‌دنیا آمد. پدر كینز، جان نویل مادرش فلورانس نام داشتند. او در دوره لیسانس، رشته تحصیلی خود را از ریاضیات به اخلاق تغییر داد و به‌عنوان معلّم اخلاق شناخته شد.

ادامه در پیوست...
منظور از مكتب كینز، مجموعه عقایدی است كه به پیروی از تفكر كینز به‌پا خواست.[1] از آن‌جا که عقاید کینز، جهان را از بحران اقتصادی نجات داد و هیچ کتابی به اندازه کتاب "نظریه عمومی" کینز متناسب با نیازهای زمان خود نبود، کینز به‌عنوان بنیان‌گذار "علم اقتصاد جدید" معروف شد و عقاید وی به "انقلاب کینزی" معروف گشته و پایه‌های اقتصادی و اجتماعی مکتب جدیدی با نام "مکتب کینزی" گردید.[2] 
مكاتب اقتصادی مرتبط با كینز را در قالب سه مكتب مورد بحث قرار می‌دهند؛ که معمولا مرز بین این سه مکتب خیلی شفاف نیست.
1. مكتب كینزی‌های اولیه و یا ارتدوكس
2. مكتب بعداز كینز
3. مكتب كینزی‌های جدید.
 
شرح حال جان مینارد كینز John Maynard Keynes
در 5 ژوئن سال 1883در كمبریج به‌دنیا آمد. پدر كینز، جان نویل مادرش فلورانس نام داشتند. او در دوره لیسانس، رشته تحصیلی خود را از ریاضیات به اخلاق تغییر داد و به‌عنوان معلّم اخلاق شناخته شد.
مینیارد كینز در خانواده‌ای از طبقه متوسط و در محیطی روشن‌فكرانه پرورش یافت. كینز به‌خاطر مهارتی كه در ریاضیات داشت، دهمین رتبه را میان تمامی كسانی كه در آن سال‌ها به دانشگاه راه یافتند، تصاحب كرد. او همچنین در ادبیات كلاسیك، آمار و اقتصاد، صاحب‌نظر بود. الگوی اخلاقی وی ادوارد مور مؤلّف كتاب "اصول اخلاق" و الگوی سیاسی‌اش، ادموندبورك، فیلسوف، نویسنده و عضو حزب محافظه‌كار انگلستان بود. او در سال 1925 با لیدیا ازدواج كرد.[3]
كینز از معروف‌ترین اقتصاددانان قرن بیستم است. جالب است كه خود كینز در آغاز در دنیای نئوكلاسیك می‌زیست و در قالب سنّت مارشال فكر می‌كرد. همچنین مكتب وی از درون نهائی‌گرایان استخراج شد. ولی در ادامه، از منتقدان نئوكلاسیك گردید.
 
آثار كینز
وی قبل از احراز ‌مقام استادی، كارمند خزانه‌داری كل انگلیس در هندوستان بود و در سال 1913 اولین كتاب خود را در نحوه عمل سیستم پایه طلا تحت عنوان "پول و مالیه هندوستان" نوشت. در سال 1921 متعاقب با استعفای پرغوغای خود از عضویت كنفرانس صلح، كتاب دیگر خود را تحت عنوان "اثرات اقتصادی صلح"، به‌رشته تحریر درآورد و در آن به توجیه مخالفت خود با شرایط سنگین غراماتی كه متفقین به آلمان تحمیل می‌كردند، پرداخت و در مجامع اقتصادی بین‌المللی مشهور شد. كینز با انتشار كتاب "احتمالات"، در سال 1921 و انتقاد شدید معروف خود علیه وینستون چرچیل، نخست وزیر معروف انگلیس در سال 1923 تحت عنوان "اثرات اقتصادی سیاست چرچیل" و همچنین با انتشار كتاب "رساله‌ای در باب پول"، در سال 1930 و ارائه نظرات انقلابی در مسئله پول و توصیه تقلیل نرخ بهره، شهرتی به‌سزا یافت؛ اما به‌طوری كه دكتر حسین پیرنیا (كه خود از شاگردان كینز بوده)، در ترجمه كتاب عقاید بزرگترین علمای اقتصاد می‌نویسد: این كتاب عیوبی داشت كه از همه مهمتر این بود كه آن‌چه را برای ساده كردن تجزیه و تحلیل مطالب فرض کرده بود، خیلی از واقعیات دور بود؛ در نتیجه کینز از کار خود ناراضی بود و تصمیم گرفت، به مطالعه و تفكر و بحث راجع به مطالب آن كتاب با همكاران خود ادامه دهد. آخرین و مشهورترین كتاب كینز تحت عنوان "نظریه عمومی اشتغال پول و بهره" در سال 1936 منتشر شد و كینز به نهایت شهرت جهانی خود رسید. از آن تاریخ، كینز به‌عنوان یك اقتصادان انقلابی و نوآور در علم اقتصاد معروف گشت. سالی که نظریه عمومی کینز منتشر شد، سالی بود که فرانسه، بحران عجیب سال‌های 1930را تازه پشت سر گذاشته بود. کینز کمی بعد از انتشار نظریه عمومی، به‌ریاست بانک انگلیس انتخاب شد و به‌دریافت لقب لرد مفتخر گردید.[4] كینز از سال 1937 از بیماری شدید قلبی رنج می‌برد. لذا در 20 آوریل 1946 در آغوش لیدای محبوبش درگذشت.[5]
 
دلایل ظهور مكتب كینز
1. حادثه بحران كبیر بین سال‌های 1929 تا 1933؛
2. نظریه نئوكلاسیك، توانایی توضیح وضعیت بیكاری، سقوط سهام و سقوط حجم پول در وضعیت زمانی یادشده را نداشت؛
3. آزمون‌های بسیار موفق نظریات كوتاه‌مدت كینز و پاسخ‌گویی آن به شرایط بحرانی، مزید بر علت گردید.[6]
 
مهم‌ترین اصول و عقاید مكتب كینزی
1. تأكید بر اقتصاد كلان؛ كینز و طرفداران او بر روی مشخصه‌های كل؛ مانند مصرف كل، پس‌انداز كل، درآمد كل، محصول كل و بالاخره اشتغال كل خود، متمركز نمودند و در این رابطه، بیشتر با نگرش عمل‌گرایانه، به حل مشكلات واقعی اقتصاد فكر می‌كردند.
 
2. تعیین جهت به‌وسیله تقاضا؛ بدین معنی كینز بر خلاف قانون "سه" اظهار داشت كه: این تقاضاست كه عرضه را به‌وجود می‌آورد. اقتصاددانان كینزی بر اهمیّت تقاضای كل به‌عنوان مشخص‌كننده اصلی و اولیه درآمد ملی محصول اشتغال، تكیه می‌نمایند. از دیدگاه این اقتصادانان تقاضای مؤثر، شامل حاصل جمع مصرف، سرمایه‌گذاری، بخش دولت و مخارج خالص صادرات می‌باشد. تقاضای موثر، سطح تعادلی محصول واقعی اقتصاد را برقرار كرده؛ كه در بسیاری از موارد كمتر از سطح محصولی است كه در تحت شرایط اشتغال كامل(بالقوه) می‌تواند وجود داشته باشد.[7]
 
3. وجود عدم ثبات در اقتصاد؛ از دیدگاه كینز، اعتقاد اقتصاددانان كلاسیك مبنی بر این‌كه اقتصاد به خودی خود و به‌وسیله مكانیسم بازار به تعادل می‌رسد، صحیح نیست. او تصریح می‌كند كه اگر بخواهیم به امید ایجاد تعادل، به‌وسیله مكانیسم بازار باشیم، بحران جهانی ممكن است، پنجاه سال طول بكشد و تا آن زمان، همه ما از دنیا رفته‌ایم.[8]
از دیدگاه كینز، اقتصاد، با رونق و ركود همراه است؛ چون سطح سرمایه‌گذاری برنامه‌ریزی‌شده خیلی نامنظم و جابه‌جا شونده است. به‌نظر كینز، برخلاف نظریه ارتدكس‌ها، پس‌انداز و سرمایه‌گذاری به‌طور خودكار برابر نمی‌شوند و باید بانك مركزی و دولت، زمینه هماهنگی آن‌را فراهم نمایند.
 
4. چسبندگی قیمت و دستمزد؛ كینزین‌ها معتقدند كه دستمزدها به طرف پایین چسبنده‌اند و این به‌خاطر عوامل ساختاری مانند قرادادهای اتحادیه‌های كارگری، قوانین حداقل دستمزدها و ... است. در دورانی كه تقاضای كل برای كالاها و خدمات كاهش می‌یابد، عكس‌العمل واحدهای تولیدی به كاهش در فروش، كاهش تولید و اخراج كارگران است؛ نه در كاهش دستمزدها. ازدیدگاه‌ کینزین‌ها قیمت‌ها نیز به‌سمت پایین چسبندگی دارند.
 
5. سیاست پولی و مالی فعال؛ اقتصادانان كینزی معتقدند كه دولت باید از طریق سیاست‌های پولی و مالی مناسب، جهت رسیدن به اشتغال كامل، ثبات قیمت‌ها و رشد اقتصادی، فعالانه دخالت نماید و برای مواجهه با ركود و بحران، یا باید مخارج خود خود را افزایش دهد یا مالیاتها را كاهش دهد. این كاهش، باعث افزایش مخارج مصرفی خصوصی می‌گردد. دولت همچنین باید عرضه پول را زیاد كرده تا بتواند نرخ بهره را كاهش دهد؛ به امید این‌كه بتواند مخارج سرمایه گذاری را افزایش دهد.
برای جلوگیری از تورم نیز كه به‌وسیله مازاد تقاضای كل به‌وجود می‌آید، سه نوع راه‌کار در پیش روی دولت است: 1) مخارج خود را كاهش دهد، 2) مالیات‌ها را افزایش دهد؛ تا مخارج مصرفی خصوصی را کم کند 3) عرضه پول راكم کند؛ تا نرخ بهره افزایش یابد؛ كه این خود، موجب كاهش مخارج سرمایه‌ای اضافی خواهد شد.[9]
 
حربه‌های سیاست پولی از نظر کینز
1. عملیات بازار باز؛ با کمک این ابزار، می‌توان قدرت خرید مردم را در بخش خصوصی تنظیم کرد. اگر اقتصاد، در رکود و بیکاری باشد، برای از بین بردن آن، باید از سیاست انبساطی استفاده نمود. هدف، آن است که امکانات اعتباری بالا برود؛ تا مردم بتوانند از بانک‌های تجاری پول قرض کرده و مخارج خود را بالا ببرند. این هدف، زمانی انجام می‌شود که بانک‌های تجاری در بازار آزاد، اوراق قرضه‌ی در دست مردم را با قیمت بیشتری خریداری نماید. با این عمل، قدرت خرید بالا و حجم تولید و اشتغال افزایش می‌یابد.
 
2. تغییر در نرخ ذخایر قانونی؛ در موقع تورّم، درصد "ذخایر قانونی" افزایش می‌یابد، با این عمل، حجم "ذخایر اضافی" کاهش و در نتیجه حجم پول، پایین می‌آید. به‌همین جهت، نرخ بهره افزایش یافته، حجم سرمایه‌گذاری پایین می‌آید و سطح تولید به اشتغال کامل می‌رسد. این مسئله در شرایط رکودی، برعکس اتفاق می‌افتد.
 
3. تغییر در نرخ تنزیل؛ نرخ تنزیل، نرخی است که بانک‌های تجاری باید به بانک مرکزی بپردازند؛ تا بتوانند اعتبار دریافت کنند. لذا در زمان رکود، بانک مرکزی تصمیم می‌گیرد که نرخ تنزیل را کاهش دهد و در زمان رونق(تورّم)  بالعکس.[10]
 
اقتصاددانان مكتب كینز
برخی از اقتصاددانان معروف مکتب کینز عبارتند از:
سایمون كوزنتس(1985-1901)؛ اقتصاددان معروف روسی است. وی اهمیت جمع‌آوری اطلاعات را برای اقتصاد توضیح داد. او در واقع از راه آمار و اقتصادسنجی، به آزمون تجربی نظریات كینز پرداخت. او همچنین رابطه درآمد و نابرابری در توزیع درآمد را استخراج نمود. البتّه تأثیر اندیشه كوزنتس عمدتا در طراحی حسابداری درآمد ملی است. به‌همین جهت، وی به پدر حسابداری درآمد ملی معروف گردیده است.
پرفسور میردال؛ او در قالب مكتب استكهلم، به طراحی سؤالات و مسائل پرداخته و سپس برای آن خط مشی‌هایی را ترسیم كرد؛ كه بسیار مشابه دیدگاه‌های كینز است.
مایكل كالسكی(1899-1970)؛ اقتصاددانی لهستانی است. معروف است كه وی در سال1930 به‌طور مستقل نظریه سرمایه‌گذاری، پس‌انداز و اشتغال را بسیار مشابه كینز تدوین كرد. كالسكی شاید اولین كسی است كه نظریه تقاضای مؤثر را صورت‌بندی كرد و آن‌را به‌گونه‌ای بسیار واقع‌بینانه‌تر از نظریه كینز درآورد. كالسكی برخلاف كینز، اصل تقاضای مؤثر را در داخل نظریه سطح تولید به‌كار نبرد؛ بلكه آن‌را در درون نظریه دور كسب و كار مورد استفاده قرارداد. در ادبیات اقتصاد كلان، بسیاری از اقتصاددانان مابعد كینز را مابعد كالسكی نیز می‌نامند.[11]
 
ارزیابی نهایی مكتب كینز[12]
1) باوجودی كه كینز دانشمند بزرگی است، اما مجموعه ادبیاتی كه به‌نام وی و یا به مكتب كینزی معروف است، لزوما نتایج یافته‌های او نیست. اقتصاددانانی مانند كالسكی، میردال و ... تقریبا تمامی مباحث كینز را پیش از وی مطرح كرده‌اند. با این حال، بدون شك كینز در طراحی الگوی كلان، كار نسبتا بدیعی كرد.
2) كینز در عین حال كه بازرگان بود، با دستگاه‌های سیاسی همكاری می‌كرد. این امور می‌تواند بر اندیشه او در طراحی یك الگوی علمی-نظری تاثیرگذار باشد.
3) عناصری مانند تأكید افراطی وی بر بخش تقاضا و كم‌توجّهی به بخش عرضه، عدم توجه به پایه‌های اقتصاد خرد، عدم ارائه معیار برای اندازه دخالت دولت، از دشواری‌های اندیشه كینزی به‌شمار می‌رود.
4) كتاب تئوری عمومی، با وجودی كه از نظر محتوایی به‌عنوان اثر بزرگی شناخته شد، از نظر سبك نوشتاری و ملاحظات پیوندهای منطقی، ناكارآمد است.
5) كینز عرضه و تقاضا در سطح كلان و پیوند آن‌ها با درآمد را به‌گونه‌ای طراحی كرد كه با تعیین قیمت انفرادی و خردی بیگانه بود.
6) یك سهم مهم در تحلیل‌های کینزی در اقتصاد، تصویر امكان اشتغال ناقص و بیكاری دائمی است؛ كه در نظریه نئوكلاسیك‌ها غیرممكن بود. همچنین در قالب الگوی کینزی تصریح می‌شود که کلیه راه‌های حل و فصل بیکاری توجه به تقاضای کل است؛ به‌گونه‌ای که حتی در صورتی‌که در بازار کار، فرضیه‌های کلاسیک و نئوکلاسیک محقق شود، کاهش در تقاضای کل، موجب بیکاری خواهد شد.
7) رد اقتصاد به اصطلاح خودكار نئوكلاسیك، از نقش‌های كلیدی كینز است.
8) تفكیك عناصر مختلف تقاضای پول، بحث نقدینگی، و نگهداری دارایی به‌سبك پرتفوی از دیگر تلاش‌های كینز است. معمولا سهام‌داران برای اینكه ریسك سرمایه‌گذاریشان كمتر شود سبد تشكیل می‌دهند كه به آن پرتفوی می‌گویند.
9) نظریه كینز و كینزی‌ها با وجود داشتن نواقص علمی و كاربردی، در عین حال زمینه‌های خوبی برای دیگر نظرات اقتصادی، به‌وجود آورد. نظریه بازرگانی لانگه، دورهای تجاری كلدور، تكامل منحنی IS-LM، مسأله انتظارات، منحنی فیلیپس و ... متأثر از اندیشه كینز و كینزی‌ها است.


[1]. دادگر، یدالله؛ تاریخ تحولات اندیشه اقتصادی، قم، انتشارات دانشگاه مفید، 1383، چاپ اول، ص440.
[2]. تفضلی، فریدون؛ تاریخ عقاید اقتصادی، تهران، نی، 1372، چاپ اول، ص365.
[3]. پیتر پاك، كینز؛ قدم اول، علی معظمی جهرمی، تهران، 1378، چاپ اول، ص6 و 16 و 46.
[4]. قدیری اصل، باقر؛ سیر اندیشه‌های اقتصادی، انتشارات دانشگاه تهران، 1364، چاپخانه دولتی ایران، ص324.
[5]. پیتر پاك، كینز؛ ص124.
[6]. دادگر، یدالله؛ ص440.
[7]. گرجی، ابراهیم؛ ارزیابی مهمترین مكاتب اقتصادكلان، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، 1376، چاپ اول، ص31.
[8]. نمازی، حسین؛ نظامهای اقتصادی، تهران، شركت سهامی انتشار، 1387، چاپ پنجم، ص73.
[9]. گرجی، ابراهیم؛ ارزیابی مهمترین مكاتب اقتصادكلان، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، 1376، چاپ اول، ص32.
[10]. تفضلی، فریدون؛ ص389.
[11]. دادگر، یدالله؛ ص444-456.
[12]. همان.


مرتبط با: اقتصادی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Sexy Ass Cams سه شنبه 1398/05/29 16:58
Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
I'm gonna watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.

Many people will be benefited from your writing. Cheers!
Can Bike Riding Cause Hemorrhoids پنجشنبه 1398/05/17 15:28
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

I will make sure to bookmark it and return to read more of your
useful information. Thanks for the post. I will certainly
return.
What Causes Hemorrhoids سه شنبه 1398/05/15 02:33
Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure
things out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start.
Do you have any ideas or suggestions? Thanks
How to Heal Hemorrhoids پنجشنبه 1398/05/10 23:01
An intriguing discussion is worth comment. I do think that you should
write more on this topic, it may not be a taboo subject but typically people
don't discuss these subjects. To the next! All the best!!
cheap generic cialis canadian pharmacy یکشنبه 1398/04/2 22:47

With thanks. Ample forum posts!

cialis generico online trusted tabled cialis softabs legalidad de comprar cialis cialis uk next day sublingual cialis online buy name brand cialis on line enter site natural cialis cialis cipla best buy how to purchase cialis on line if a woman takes a mans cialis
http://acerov.strikingly.com/ یکشنبه 1398/04/2 07:25

You reported this effectively!
cialis 5mg billiger cialis online does cialis cause gout cialis kaufen bankberweisung cialis cipla best buy get cheap cialis how much does a cialis cost india cialis 100mg cost low cost cialis 20mg we recommend cialis info
Cialis prices شنبه 1398/04/1 15:41

Thanks a lot! I enjoy it.
cialis manufacturer coupon cialis cost cialis generic cialis dosage cialis wir preise cialis herbs how to purchase cialis on line sublingual cialis online dose size of cialis side effects for cialis
http://distkercgi.strikingly.com/ جمعه 1398/03/31 23:05

Cheers, Terrific information!
we recommend cialis best buy cipla cialis online try it no rx cialis cialis online nederland price cialis wal mart pharmacy buying cialis on internet cialis preise schweiz cialis dose 30mg cost of cialis cvs cialis online deutschland
http://ubdomo.strikingly.com/ پنجشنبه 1398/03/30 14:06

You have made your position very clearly.!
generic cialis 20mg uk walgreens price for cialis cialis en mexico precio prescription doctor cialis wow look it cialis mexico generic cialis pill online rezeptfrei cialis apotheke enter site 20 mg cialis cost cialis dose 30mg viagra vs cialis
cheap cialis online from canadian pharmacy چهارشنبه 1398/03/29 20:15

Valuable facts. Cheers!
canada discount drugs cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis dosage amounts are there generic cialis cialis therapie does cialis cause gout free generic cialis cialis for daily use cialis 20 mg cialis for sale south africa
http://raythongtrap.strikingly.com/ چهارشنبه 1398/03/29 04:02

You reported it wonderfully.
venta cialis en espaa we recommend cialis info cialis official site calis we recommend cialis info cialis pills boards cialis tadalafil online cialis kamagra levitra cialis savings card callus
http://kongeras.strikingly.com/ سه شنبه 1398/03/28 05:15

Really all kinds of useful data!
wow look it cialis mexico pastillas cialis y alcoho weblink price cialis cialis generico en mexico cost of cialis per pill price cialis wal mart pharmacy miglior cialis generico cialis kaufen wo viagra cialis levitra buy cialis
http://kertoirlas.strikingly.com/ دوشنبه 1398/03/27 14:19

Useful write ups. Many thanks!
cialis 5 mg buy only here cialis pills where do you buy cialis get cheap cialis cialis kaufen cialis prices in england generic cialis overnight cialis tadalafil cipla cialis online cialis daily reviews
genuine cialis دوشنبه 1398/03/27 00:01

Valuable advice. Thanks!
cialis 100 mg 30 tablet cialis for daily use cialis y deporte buy cialis uk no prescription cialis generic cialis professional from usa cialis patent expiration precios de cialis generico achat cialis en itali no prescription cialis cheap
Generic cialis شنبه 1398/03/25 20:09

Seriously quite a lot of very good knowledge.
fast cialis online cialis 5 mg para diabeticos opinioni cialis generico buying cialis on internet 40 mg cialis what if i take cialis 100mg suppliers enter site very cheap cialis cialis australian price acheter cialis kamagra wow look it cialis mexico
http://upranun.strikingly.com/ شنبه 1398/03/25 06:02

Useful posts. Regards!
safe dosage for cialis cialis pas cher paris cialis venta a domicilio cialis with 2 days delivery buy cheap cialis in uk cialis generico lilly prix cialis once a da low cost cialis 20mg tadalafil tablets how to buy cialis online usa
http://unophjun.strikingly.com/ جمعه 1398/03/24 15:56

Regards. Helpful stuff.
cialis pills in singapore venta cialis en espaa cialis rezeptfrei cialis online cialis online cialis name brand cheap cialis prices in england buying cialis in colombia cialis kamagra levitra cialis without a doctor's prescription
Cialis prices پنجشنبه 1398/03/23 11:48

This is nicely said! !
buy generic cialis buy cialis online cheapest overnight cialis tadalafil cialis cost cialis daily cialis arginine interactio cialis 5 mg scheda tecnica wow cialis tadalafil 100mg cialis online napol pastillas cialis y alcoho
Buy cialis online چهارشنبه 1398/03/22 21:45

Wow lots of superb advice.
cialis canada on line calis cialis patent expiration cialis ahumada cialis super kamagra cialis dosage amounts cipla cialis online import cialis cialis reviews cialis price thailand
cialisvie.com دوشنبه 1398/03/20 22:16

Nicely put, Cheers.
side effects for cialis prix cialis once a da cialis 5mg prix cialis ahumada pastillas cialis y alcoho cialis manufacturer coupon cialis prezzo di mercato india cialis 100mg cost cialis e hiv cialis coupons
Latashia دوشنبه 1398/03/20 12:40
If some one wants to be updated with most up-to-date technologies then he must be pay a quick visit this web page and be up to
date everyday.
http://tinyurl.com/y3zcysor دوشنبه 1398/03/20 11:01
Hi to all, since I am in fact eager of reading this webpage's
post to be updated daily. It consists of pleasant information.
Debora دوشنبه 1398/03/20 04:14
Great post. I used to be checking continuously
this blog and I am inspired! Extremely helpful information specifically the last section :) I handle such information much.
I used to be seeking this particular info for a very long time.
Thank you and best of luck.
cialisvie.com یکشنبه 1398/03/19 16:32

With thanks! Ample tips!

cialis professional yohimbe cialis 5 mg we choice free trial of cialis cialis generico en mexico acheter cialis kamagra look here cialis cheap canada cilas price cialis per pill cialis y deporte no prescription cialis cheap
http://cialisvie.com/ شنبه 1398/03/18 10:52

Thanks a lot, Lots of postings!

deutschland cialis online cialis from canada cialis for sale in europa buy original cialis free cialis purchasing cialis on the internet cialis generic cialis 05 buy name brand cialis on line cialis 5 effetti collaterali
tinyurl.com شنبه 1398/03/18 10:44
Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where
I could find a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm
having trouble finding one? Thanks a lot!
Leandro Martins de Almeida شنبه 1398/03/18 01:34
Undeniably consider that that you stated. Your favorite reason appeared to
be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely
get irked at the same time as people think about issues that
they just do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , other people could take a signal.
Will likely be again to get more. Thank you
hamilton dias de souza شنبه 1398/03/18 00:59
Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some
targeted keywords but I'm not seeing very good success. If you know of any please share.
Many thanks!
tinyurl.com پنجشنبه 1398/03/16 01:51
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.

unwell unquestionably come further formerly again as exactly the
same nearly a lot often inside case you shield this increase.
Carlos Eduardo Veiga Petrobras چهارشنبه 1398/03/15 16:41
Just want to say your article is as astonishing. The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you're an expert on this
subject. Fine with your permission let me to grab your feed
to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying
work.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30