تبلیغات
"انجمن علمی تخصصی اقتصاد" - رکوردشکنی سیمان خاش در فروش و صادرات
دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
رکوردشکنی سیمان خاش در فروش و صادرات


ادامه ی این مطلب در پیوست...

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان خاش برای سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 94 با حضور بیش از 89 درصد سهامداران برگزار شد. ریاست این جلسه را حسین فاتح و نظارت آن را آقایان حمیدرضا بهزادی‌پور و حسین صوفلو بر عهده داشتند. همچنین سمت دبیری این جلسه را مهندس خسرو جامعی (مدیرعامل شرکت) عهده‌دار بود. دراین مجمع پس از تصویب صورت‌های مالی از سوی سهامداران، تقسیم مبلغ 2100 ریال سود به ازای هر سهم به تایید حاضران جلسه رسید.

پیام هیات مدیره

در ابتدای این جلسه خسرو جامعی مدیرعامل سیمان خاش به ارائه گزارش عملکرد هیات مدیره برای سال مالی 94 پرداخت و گفت: بیستمین سال فعالیت تولیدی شرکت سیمان خاش را در سالی که به نام دولت و ملت، همدلی و همزبانی مزین بود با اتمام سال 94 به پایان رساندیم. به‌رغم سایه‌افکنی رکود تورمی بر اقتصاد و تولید کشور، مدیران این شرکت با برنامه‌ریزی و همت کارگران پرتلاش و حمایت سهامداران بزرگوار توانستند از این گذرگاه سخت نیز عبور کرده و به موفقیت‌های چشمگیری دست یابند.

توجه ویژه به امر بازاریابی و فروش با توجه به محدودیت بازار، مخاطرات فراوان منطقه‌‌ای، وجود رقبا و بعضا رقابت‌های ناسالم حاکم بر بازار داخلی و صادرات و پایش مستمر و بازاریابی گسترده را ایجاب می‌کند. حفظ سهم بازار داخلی به‌رغم کاهش مصرف سیمان در سال 94 و تشکیل سبد صادراتی از برنامه‌های اجرا شده این شرکت است.

توزیع 991 هزار تن انواع محصولات که حاکی از پوشش کامل ظرفیت و افزایش 4 درصدی نسبت به سال 93 است، صادرات حدود 347 هزار تن انواع محصولات با رشد 11 درصدی نسبت به سال قبل آن، رشد 3 درصدی مبلغ فروش محصولات و کنترل قیمت تمام‌شده با رشد 8 درصد نسبت به سال ماقبل آن از شاخصه‌های ارتقای کمی و کیفی عملکرد است که اثرات آن در ارزش بازار سهم شرکت کاملا مشهود است.

رشد 10 درصدی EPS عملکرد سال 1394 و حصول رقم 2.155 ریالی، ناشی از عملکرد مطلوب شرکت در این سال مالی بوده و انتظار می‌رود با ایجاد آرامش در بازار سرمایه شاهد رشد بیش از پیش ارزش سهام شرکت و خشنودی بیشتر سهامداران عزیز باشیم. طی سال 1394 به‌رغم مشکلات نقدینگی حاکم بر کلیه واحدهای تولیدی و الزام هیات مدیره به پرداخت به موقع و مطابق برنامه سود سهام، با بهره‌گیری مناسب از تسهیلات بانکی، مدیریت منابع مالی و تبدیل دارایی‌های غیرمولد در کنار عملکرد اجرایی مناسب که در سود عملیاتی با 2/ 1 درصد رشد مستتر است، سود غیرعملیاتی شرکت نیز تا حدود 23 میلیارد ریال افزایش یافته و رشد 57 درصدی را در این بخش شاهد هستیم. حفظ استانداردهای ملی و بین‌المللی از جمله IMS، ISO 17025 ، مشتری‌مداری سری ISO 10.000 و انجام ممیزی مرحله اول جهت دریافت استانداردهای انرژی سری ISO 50.000 و آغاز فرآیند به‌روزآوری برنامه استراتژیک جدید شرکت در سال‌جاری از اقدامات صورت گرفته و در دست اقدام است.

کسب عناوین صادرکننده نمونه، واحد نمونه کیفی، واحد نمونه تولیدی حامی حقوق مصرف‌کننده، واحد نمونه صنعتی و معدنی، واحد نمونه صنعتی در حوزه محیط‌زیست و همچنین انتخاب شرکت سیمان خاش به عنوان شرکت برتر در بین 400 شرکت زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در دومین دوره رتبه‌بندی از افتخارات کسب‌شده در سال 1394 بوده که منجر به دریافت لوح تقدیر و تندیس شد.

 

کلیاتی درباره شرکت

شرکت سیمان خاش در تاریخ 24/ 3/ 1365 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره 60374 مورخ 24/ 3/ 1365 در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت در تاریخ 13/ 02/ 1377 به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. با توجه به پذیرش سهام شرکت در تاریخ 26/ 12/ 1381 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران، اولین معامله نقل و انتقال سهام در تاریخ 04/ 05/ 1382 صورت پذیرفت.

 

فعالیت اصلی شرکت

الف: ایجاد و تاسیس کارخانه‌های تولید سیمان و صنایع جنبی وابسته به آن، تهیه و تامین کلیه مواد و وسایل و دستگاه‌ها و ماشین‌آلات موردنیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور.

1- اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن موردنیاز این صنعت از قبیل سنگ آهک، خاک رس، سنگ‌گچ، سنگ آهن، سیلیس و...

2- تاسیس شرکت‌های جدید یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت.

3- انجام کلیه معاملات و عملیات مجاز صنعتی و تولیدی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی (صادرات و واردات) ازجمله صدور خدمات فنی و مهندسی و کالاهای تولیدی خود و کارخانه‌های سیمان کشور و شرکت‌هایی که به نحوی از انحا در آنها سهیم بوده یا مشارکت داشته باشد به خارج از کشور.

4- وارد شدن در معاملات سازمان بورس، سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت نزد بانک‌ها، خرید و فروش اوراق قرضه یا مشارکت.

5- به طور کلی شرکت می‌تواند به کلیه عملیات و معاملات مالی و تجارتی و صنعتی و خدماتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تمام یا هر یک از موضوعات فوق مربوط باشد، مبادرت نماید.

 

سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 750 میلیون ریال (شامل تعداد 75.000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 10.000 ریال) بوده که طی چند مرحله به مبلغ 125 میلیارد ریال (شامل تعداد 125.000.000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1.000 ریال) در سال 1389 افزایش یافته است. وضعیت تکنولوژی کارخانه و مقایسه آن با تکنولوژی موجود در سطح کشور و جهان به شرح زیر است: در سطح منطقه خاورمیانه شرکت سیمان خاش از تکنولوژی مناسبی برخوردار است که با تعمیرات اساسی و اجرای طرح افزایش ظرفیت به تکنولوژی روز دنیا بسیار نزدیک شده است اگر چه تغییرات تکنولوژیکی در این صنعت بسیار کند می‌باشد ولیکن شرکت درصدد ارتقای سطح تکنولوژی و بهره‌وری خود است، پروژه‌هایی همچون افزایش ظرفیت بارگیری سیمان، گازسوزکردن، تصفیه آب صنعتی کارخانه، از جمله مواردی است که در این راستا آغاز شده است.

 

صادرات

از آنجا که رکود اقتصادی طی سال 94 پیش‌بینی می‌شد لذا بر این مبنا توجه به بازارهای صادراتی از طریق افزایش فروش در بازارهای قبلی (افغانستان و پاکستان) و بازاریابی در کشورهای آفریقایی در سیاست‌های فروش قرار گرفت. در سال 1393 میزان صادرات معادل 229.503 تن سیمان و 81.977 تن کلینکر بوده که با وجود اجرای سیاست‌های توسعه بازار صادراتی به 163.669 تن سیمان کاهش و 183.416 تن کلینکر افزایش یافت، به این لحاظ در مجموع شاهد رشد 11 درصدی نسبت به سال قبل بوده‌ایم. دستاورد صادراتی عمده در این سال افزایش میزان صادرات کلینکر بوده است که به نظر می‌رسد به لحاظ فروش فله و کمتر آسیب‌پذیربودن آن از سوددهی بالاتری برخوردار باشد. همچنین به لحاظ مشکلات بارگیری در بنادر ایران و از سوی دیگر توجه بیشتر خریداران به کلینکر در سال آتی نیز صادرات کلینکر از جذابیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Colette پنجشنبه 1396/09/16 21:13
This is very interesting, You are an overly skilled blogger.
I have joined your feed and stay up for in the hunt for
more of your wonderful post. Also, I have shared your web site
in my social networks
manicure شنبه 1396/01/19 23:14
Hi to every one, since I am actually eager of reading this web site's
post to be updated regularly. It carries fastidious information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر